Hatha és dinamikus hatha jóga
"joga csitta vritti niroda"
Jóga szútrák, Patandzsali
A Jógával kapcsolatban több elképzelés is uralkodik Európában. Egyesek testmozgásként tekintenek rá, mások életmódjukat átható értékrendként élik meg a jóga gyakorlását. A gyakorlók többsége azonban egyetért abban, hogy a jóga a testgyakorláson túl az önmegfigyelés, illetve önmagunk és határaink megismerésének egyik legjobb eszköze.
Az órák általános felépítése
5-10 perces ráhangolódás: Ennek célja, hogy a gyakorlók testben és lélekben is egyaránt megérkezzenek, figyelmüket a külvilágról saját magukra irányítsák, és elcsendesítsék elméjüket. Megérkezés az "itt és mostba". Lehetőséget teremt, hogy a tanár és a tanítvány egymásra hangolódjon. Összességében olyan állapot elérése, amelyben az ember képes saját magára, állapotára, változásaira figyelni. Ez a koncentrált állapot teremti meg a gyakorlás alapjait.
15-20 perc bemelegítés: Célja az izületek, izmok átmozgatása, mobilizálása, a sérülések elkerülése miatt, aktuális fizikai, szellemi és lelki állapotunk feltérképezése. Kontaktus-felvétel saját magunkkal, testi működésünkkel. Ennek hatására az idegrendszer készenléti állapotba kerül, figyelem nyitottá válik.
Kb. 40-45 perc ászana gyakorlás. Ez Nagyon változatos, tanártól, csoporttól óratípustól is függ, vannak azonban olyan pózok, amelyek kötelező elemei a jógaórának. Például az álló gyakorlatok között az Utkatasana (székpóz) és variációi, a Virabhadrasana A-B (vagyis a hősi pózok), az ülő gyakorlatoknál pedig a Pascimattanasana (nyújtott lábas előrehajlítás).
15 perc relaxáció: Az óra végén kerül sor erre a gyakorlatra, ami konzerválja, fixálja, integrálja, kiteljesíti a gyakorlás során elért érzelmi, lelki, fizikai, energetikai hatásokat. Segít megszüntetni a testi és lelki feszültségeket, illetve elősegíti az ellazulást.
Az órák 80-90 percesek
A dinamikus óra
A dinamikus gyakorlásban az ászanák egymásutánisága és a mozdulatsorok intenzitása a gyakorlás céljától függően sokféle variációs lehetőséget kínál. A mozdulatokat a légzés és a mozgás teljes összhangjában végezzük. Ez a mozgás-légzés szinkron egy folyamatos áramlást hoz létre, az az flow élményt.
Célunk az erő és a hajlékonyság fokozása, a koordináció és az egyensúlyérzék fejlesztése, az ízületek teljes átmozgatása, a megrövidült izmok nyújtása, a gerinc karbantartása, ezáltal egy funkcionálisan egészséges test elérése. A gyakorlással eddzük a keringési rendszert, fokozzuk az erőnlétet, kialakítjuk a helyes légzést, optimalizáljuk a hormonrendszer működését, karbantartjuk az idegrendszert. Mindez fizikai egészséget, mentális felszabadultságot, szellemi nyitottságot és lelki könnyedséget, vagyis egy kiegyensúlyozott, boldog létállapotot eredményez.