Az Ashtanga vinyásza jóga gyakorlása erőfeszítést és elszántságot igényel. Úgy tartják, ahol nincs erőfeszítés, ott nincs haszon. Erő, kitartás és a verejtékezés - ezek az egyedi jellemzői ennek a tradicionális jógának, ám ettől sokkal többet jelent "ashtangázni".
Az ashtanga gyakorlása jelentős erőfeszítést követel meg kezdetben, de ez a létfontosságú energia (prána) megfelelő keringéséhez vezet az egész testben, ezáltal erősítve és tisztítva az idegrendszert.
A jóga egy életfilozófia is. Célja az, hogy vibrálóan egészséges testet és lelket hozzon létre, ami lehetővé teszi a spirituális gyakorlást az ember számára hosszútávon. Maga a pózok gyakorlása, az az ászanák az ashtanga vinyásza jóga 8 ág csak az egyik. Mi is ez a 8 ág? Patanjali Jóga Szutráiban leírtak szerint
Az Ashtanga vinyásza jóga, ha helyesen gyakorolják, fokozatosan bevezeti gyakorlóját abba, hogy újra felfedezhesse saját magát a legteljesebb mértékben, minden szinten: fizikai, mentális és spirituális szinten egyaránt. A helyes légzés (ujjay pranayama), a testtartások (asana) és a tekintetirány (drishti) helyes gyakorlása révén irányítást nyerhetünk az érzékek felett, és mélyen tudatossá válhatunk önmagunkról. Ha ezt a fegyelmezettséget rendszerességgel és kitartással végezzük, létrejön a test és a lélek harmóniája.
Az Astanga jóga fő jellemzője a "Vinyásza". A vinyásza légzéssel összehangolt mozdulatot jelent. A gyakorlásnak a légzés a szíve, mely összekapcsol ászanát ászanával, meghatározott, pontos sorrendben, amitől a tradícionális (Sri K. Pattabhi Jois és tanára Krisnamacharya által felállított rendszer) vonalat képviselők nem térnek el.
A mozgás és légzés szinkronizálása, a mula és uddyana bandhák (energetikai zárak) gyakorlása folytán intenzív belső hő keletkezik. Ez a hő megtisztítja az izmokat és a szerveket, kiutasítja a nem kívánt méreganyagokat, hasznos hormonokat és ásványi anyagokat választ ki a szervezetben, amelyek táplálják a testet. Minden testtartás felkészülés a következőre, fejlesztve azt az erőt és egyensúlyt, mely a továbbhaladáshoz szükséges.
Itt egy videó arról, hogy ha kitartóak és türelmesek vagyunk milyen eredményei lehetnek a légzésnek, ászanáknak, a koncentrált gyakorlásnak. A videóban Ricardo Martinez bemutatót tart az ashtanga 3-as sorozatából. Nyugi, nem ezeket a gyakorlatokat csináljuk a vezetett órákon.
A légzés a szíve és a lényege ennek a gyakorlásnak: a folyamatos mély, élő légzés. Ezt nem lehet eleget hangsúlyozni az ashtanga jógában. Amikor a légzés táplálja cselekvést, a cselekvés táplálja a testtartást, minden mozgás lágy lesz, pontos, és tökéletesen stabil. Ezért lehet az órán hallani a tanárokat folyamatosan számolni, szanszkrittül és magyarul (angolul) is. A szanszkrit számolás a vinyászákat jelenti, mikor a mozulat és a légzés összekapcsolódik, magyarul pedig az ászanában töltött 5 légzést szoktuk számolni.
A vinyásza rendszer gyakorlása révén, lehetőség van a test egyensúlyának helyreállítására. Gyakorlás során, minden olyan terület a testben, ami a nyomásnak, vagy csökkent vérkeringésnek volt kitéve, az ászanák tartása közben felfrissülhet.
A teljes, irányított légzés a mozgással párosítva oxigenizálja, és tisztítja a vért. A belső hő révén, a vér folyékonyabbá válik, és jobban kering. Ez táplálja a belső szerveket és mirigyeket, ezzel kialakul a szűrő funkció a testben, erőteljes tisztító folyamat kezdődik meg, mely jelentősen erősíti a testet és az elmét.
Hosszú ideje tárolt stressz és méreganyagok szabadulnak fel, és a ragyogó egészség visszatér. Az első sorozatot, aminek a felét szoktuk vezetett órán csinálni yoga chikitsa-nak is szokták hívni, tehát jóga terápiának, mert fizikai szinten mindenre kiterjedő terápiás hatással rendelkezik, minden korosztály számára ajánlott (természetesen mindenkinek a saját kondíciójától függő intenzitással gyakorolva).