Surya Namaskar - 1.rész
Elmélet és történeti háttér
Adjunk teret és helyet ezeknek az energiáknak a tudatos áramoltatására a DD-Oktogonon és köszöntsük együtt az újholdat minden hónap újholdjának napján.
Mikor a Surya Namaskar-t gyakoroljuk, azt folyamatos jelenlétben, szüntelen légzés-mozgás szinkronban tesszük. Ez már önmagában a jelen pillanatba fókuszált figyelmet követeli meg, ami a teljes tudatosság megteremtése, nem csak a jógaszőnyegen, de azon túl egyre inkább megjelenik, ahogy haladunk a gyakorlásban.
Ez a fajta pillanatról – pillanatra jelenlévő tudatosság beleszivárog egész életünkbe. Tudatába vagyunk a testnek, majd a légzésnek, majd a mozgás és légzés egységének, aztán tudatába leszünk az egész testnek tetőtől talpig minden mozdulatban. Később már tudatosak leszünk benne, hogyan hat ránk a gyakorlat, aztán már tudatosan gyakoroljuk azért, hogy hatása legyen ránk. Ez képessé tesz arra, hogy megfigyeljük, más dolgok hogyan hatnak ránk. Mondjuk az étel, vagy a társaság, vagy az ismétlődő szituációk és élethelyzetek. Aztán tudatossá válunk abban is, hogy változtassunk ezeken.
Havonta minden újhold alkalmával 108 napüdvözlet óra a DD Oktogonon!
Legközelebb október 23-án 10:00-kor Cs.Petra vezetésével
SMS: 06 70 413 0078
A Napüdvözlet eredete
Legkorábban a Rig-, illetve a Jadzsur Véda tesz említést a 12 lépéses gyakorlatsorról. Kezdetben ezek egymást követő, de statikusan megtartott pozíciókat jelentett, melyekben persze nagy jelentősége volt a légzés folyamatának. Az egyes gyakorlatokat azonban bandhákkal (a testen belül létrehozott energia zárak), mantrákkal (misztikus erőket hordozó szent szövegek, köszöntések, imádságok) és speciális csakra meditációs technikákkal kapcsolták össze. Utalást találunk a Napüdvözletre, mint tradicionális vallási gyakorlatra a Mahabharatában is. A kuruksétrai csatamezőn Vishvamitra adja át ennek tudását Rámának, hogy aztán győzelmet arasson Ravana, a démonkirály felett. Mások úgy tartják, hogy a Napüdvözletnek nincs hagyományos, ősi alapja, hanem a XX. század fejlesztése.
A Napüdvözlet jelentése
Ennek a gyakorlatsornak a hagyománya, egészen az emberiség hajnaláig, az archaikus korokig nyúlik vissza, amikor az ember még szoros kapcsolatban élt a természettel - a nap iránti tisztelete, azzal való összekapcsolódási vágya a legkezdetlegesebb művészetekben és minden tevékenységében megnyilvánult. A Nap melegével életet adott a Földnek, amiért az ember istenként imádta őt.
Surya Napot jelent. A Namaskar pedig üdvözlést.
A napot, mint metaforát sok mindennel állíthatjuk párhuzamba. Metaforája az életnek, erőnek, egészségnek, energiának és a halhatatlanságnak. Mozgása az élet szimbóluma. A hajnal a felkelő nappal maga Brahma, az életadó, a napközbeni időszak, amit beragyog a Nap melege, Vishnu ideje, s az alkony, az éjjel kapuja a pusztító táncával új lehetőséget teremtő Shiva időszaka. E három fázis, melyen a Nap végig halad, magának az életnek a folyton zajló körforgása, 24 óránkén újra és újra lejátszódva.
A Nap mozgásának távolabbi következménye az évszakok változása, amely szintén felosztható az istenségek között. A nyár a fenntartás ideje, a tavasz és ősz a mozgásé, míg a tél a visszahúzódás, halál és elmúlás tere. Persze egyre távolabbról szemlélve, különböző aspektusokból láthatjuk kibontakozni ennek a folyamatnak a gyönyörű szimbólumait, ahogy arról később még esik is szó.
A téli napforduló ideje a Nap halálát szimbolizálja, míg december 25-én a Fény újjászületését ünnepeljük a hagyomány szerint. Az emberi lélek és a természet és a napszakok szimbólumai és a körülöttünk kibontakozó és állandó üzenteket hordozó világ szoros kapcsolatba áll a Nappal, ez kevés bizonyítást igénylő tény, azonban ezen túl a Napüdvözletek nem csak a külső, naprendszerünk központi energiaforrásaként tisztelt Nap, sokkal inkább a belső Nap felemeléséről és köszöntéséről szólnak.
Folytatása következik....